Konferencja „Profilaktyka w Pediatrii i Nefrologii”

10 marca w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach odbyła się konferencja „Profilaktyka w Pediatrii i Nefrologii” z udziałem senatorów RP. Konferencja składała się z Sesji Pediatrycznej, Sesji Nefrologicznej oraz dyskusji moderowanych, podczas których poruszano kluczowe tematy dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, profesor Tomasz Szczepański, wyraził nadzieję, że ogłoszony przez Senat RP rok 2025 jako Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki wpłynie na świadomość społeczeństwa, podkreślając, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna.

Podczas wydarzenia poruszano najważniejsze tematy związane z profilaktyką i edukacją zdrowotną w kraju. „Mamy ogromny problem ze społeczeństwem pod względem edukacji zdrowotnej, co przekłada się na wszystkie wskaźniki zdrowotne” – powiedziała przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia, Beata Małecka-Libera.

Część konferencji poświęcono niezwykle istotnemu tematowi, jakim jest przewlekła choroba nerek i jej wczesne wykrywanie.

Doktor nauk o zdrowiu Katarzyna Brukało wzięła udział w sesji pediatrycznej, przedstawiając ważny temat „Profilaktyka na talerzu, czyli rzecz o tym, jak (nie)żywić dzieci”. Jest ona kierowniczką projektu JA PreventNCD w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

„Otyłość i nadwaga to główny problem, z którym mierzymy się w wieku dziecięcym i szkolnym. Do najczęstszych błędów w żywieniu dzieci, które prowadzą do nadwagi, należą źle skomponowana dieta i niewłaściwe nawyki żywieniowe” – powiedziała dr Katarzyna Brukało.

Podkreśliła także, jak ważne jest spędzanie czasu z rodziną dla zdrowia dziecka, mówiła o różnicach między produktami dostępnymi na polskim rynku spożywczym oraz o projekcie JA PreventNCD i spotkaniu Konsorcjum projektu, które odbędzie się 16-18 czerwca. Dodatkowo porównała projekty realizowane przez Śląski Uniwersytet Medyczny pod kątem ich wpływu na społeczeństwo.

Wielu innych uczestników wydarzenia również poruszyło istotne tematy.

„Bycie szczupłym w wieku 2 lat czyni ryzyko bycia otyłym w wieku dorosłym to 60 %, z kolei nastolatek będący osobą szczupłą ma ryzyko rozwinięcia otyłości w wieku dorosłym na poziomie 30 %. Warto przez całe dzieciństwo dbać o prawidłową masę ciała dziecka” – przekazała dr hab. n. med. Agnieszka Zachurzok, prof. ŚUM

„Cukrzyca to ciężka, przewlekła i postępująca ogólnoustrojowa choroba naczyń, przyspieszająca starzenie się organizmu. My diabetolodzy musimy pracować nad pacjentem z cukrzycą holistycznie tj. mieć diabetologiczny zespół terapeutyczny, lekarza specjalistę, edukatora w cukrzycy, dietetyka, psychologa” – powiedziała prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot

Dzięki zaangażowaniu specjalistów oraz projektom takim jak JA PreventNCD, rośnie świadomość znaczenia profilaktyki w kształtowaniu zdrowia dzieci i młodzieży. Wnioski z konferencji mogą przyczynić się do skuteczniejszych działań na rzecz poprawy wskaźników zdrowotnych w Polsce, co jest szczególnie istotne w kontekście ogłoszonego przez Senat RP Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *