Postępy w zapobieganiu chorobom niezakaźnym: Kluczowe wnioski ze spotkania Komitetu Wykonawczego w Budapeszcie

W dniach 5-6 marca w Narodowym Centrum Zdrowia Publicznego i Farmacji (NNGYK) w Budapeszcie na Węgrzech odbyło się pierwsze osobiste spotkanie Komitetu Wykonawczego Zewnętrznej Rady Doradczej  JA PreventNCD w 2025 roku. Doktor nauk o zdrowiu Katarzyna Brukało jest kierownikiem projektu w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i również brała udział w wydarzeniu.

Spotkania te są kamieniami milowymi projektu, gromadzącymi liderów pakietów roboczych, członków Zewnętrznej Rady Doradczej i koordynatorów projektu w zakresie tematów przekrojowych, żywienia, aktywności fizycznej, alkoholu i tytoniu w celu omówienia postępów, wyzwań i dalszych działań.

Dzień 1: Dyskusje strategiczne i wyniki projektu

Spotkanie rozpoczęło się od ciepłego powitania przez dr Orsolyę Surján, zastępcę dyrektora ds. medycznych w NNGYK, wraz z dr Krisztiną Biró, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Wydziałem Polityki Zdrowotnej oraz koordynatorami JA PreventNCD prof. Knut-Inge Klepp i dr Lindą Granlund.

Poranne sesje skupiały się na zrównoważonym rozwoju i najlepszych praktykach, z ekspertyzami Komisji Europejskiej, Światowej Organizacji  Zdrowia i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na temat wykorzystania Portali Najlepszych Praktyk UE (Best Practice Portals)  i Najlepszych Zakupów (Best Buys) Światowej Organizacji  Zdrowia do skutecznych strategii zapobiegania chorobom niezakaźnym. Prezentacje dr Gauden Galea i dr Marion Devaux podkreśliły znaczenie opartego na polityce i dowodach podejścia do wyzwań związanych ze zdrowiem publicznym.

Dyskusje w ciągu dnia dotyczyły kluczowych rezultatów projektu i oczekiwanych wyników w 2025 roku, z liderami pracującymi nad regulacjami i opodatkowaniem, zdrowiem we wszystkich politykach, identyfikacją osób zagrożonych, nierównościami społecznymi, monitorowaniem zdrowych środowisk życia. Ponadto uczestnicy omówili zrównoważony rozwój i długoterminowe strategie utrzymania wpływu projektu po zakończeniu Wspólnego Działania.

Dzień 2: Ewaluacja, komunikacja i przyszłe strategie

Dzień drugi był poświęcony ocenie projektu, obejmującej kluczowe wyniki, metodologie i plany wyboru studiów przypadku realizacji. Późnym rankiem podzielono się aktualizacjami dotyczącymi strategii komunikacji, mapowania stron zainteresowanych i zaangażowania sektora prywatnego, po czym nastąpiła niespodzianka programowa i zdjęcie grupowe.

Po południu odbyły się równoległe spotkania, podczas których Komitet Wykonawczy zajmował się sprawozdawczością, koordynacją tematyczną i monitorowaniem ryzyka, Zewnętrzna Rada Doradczej prowadziła własne dyskusje. Spotkanie zakończyło się informacją zwrotną od członków Komitetu Wykonawczego Zewnętrznej Rady Doradczej, końcowymi przemyśleniami i omówieniem kolejnych kroków dla JA PreventNCD przedstawionych przez przewodniczącego Rady prof. Harry’ego Ruttera.

Patrząc w przyszłość

Spotkania Komitetu Wykonawczego i Zewnętrznej Rady Doradczej w Budapeszcie wzmocniły zaangażowanie projektu w rozwój profilaktyki chorób niezakaźnych w Europie. Mając solidne podstawy, dyskusje koncentrowały się na tym, jak posuwać się do przodu, ulepszać strategie i maksymalizować efekty. Pakiety robocze uwzględniały wcześniejsze informacje zwrotne, sprzyjając cennym refleksjom Zewnętrznej Rady Doradczej. Uczestnicy podkreślali znaczenie łamania barier, tworzenia synergii i dostosowywania wysiłków w ramach całej inicjatywy. Jako jedno z największych dotychczasowych Wspólnych Działań EU4Health, JA PreventNCD ma na celu wykazanie znaczącego wpływu poprzez wspieranie współpracy, promowanie wysokiej jakości naukowej i zapewnienie spójności celów. Spotkanie posłużyło jako platforma do oceny postępów, identyfikacji wyzwań i zbadania rozwiązań, kładąc podwaliny pod kolejną fazę projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *